דלג לתוכן
חטיבת ההשקעות שלנו
כשזה מגיע לכסף שלך, טוב שיש מגדל מאחוריך

מגדל ביטוח משקיעה כ- 100 מיליון דולר בפלטפורמה גלובאלית להפקת אנרגיית רוח מהים, לצד קרן התשתיות של GIP

מצטרפת ל-2 השקעות ברכישת מלוא הבעלות בחברתSkyborn Renewables, מהחברות המובילות בעולם בייזום, הקמה, והפעלה של חוות רוח ימיות וכן להחזקה של 50% בשותפות שזכתה במכרז הראשון להתקנת חוות רוח ימיות באזור ניו-יורק, ארה"ב

מגדל ביטוח ממשיכה לפתח ולהגדיל את השקעותיה בתחום האנרגיה המתחדשת באמצעות השתתפות בפרויקטים בינלאומיים בהיקפי ענק ומודיעה על השקעה של כ- 100 מיליון דולר בפלטפורמה גלובלית בתחום הפקת אנרגיית רוח מהים. ההשקעה מתבצעת כחלק מקונסורציום ולצד קרן התשתיות של GIP.

קרן GIP שלצידה מבצעת מגדל את ההשקעה היא אחת המשקיעות הגדולות והוותיקות בתחום, המנהלת כ-60 מיליארד דולר בקרנות המשקיעות הון בתחום התשתיות. ל- GIP ניסיון רב שנים בפרויקטי offshore wind ובהשקעות בפלטפורמות אנרגיות מתחדשות באופן כללי. ההשקעה של מגדל תתבצע באמצעות השקעה לצד הקרן (כ- 75 מיליון דולר) ובאמצעות השקעה בקרן עצמה.

במסגרת ההשקעה הכוללת של הקונסורציום, תתבצע רכישה של מלוא הבעלות בחברתSkyborn Renewables - פלטפורמה בינלאומית לייזום, הקמה, והפעלה של חוות רוח ימיות. החברה נוסדה בשנת 2000, כחברה בת של חברת WPD AG הגרמנית, ופועלת כיום ב- 14 מדינות באירופה ואסיה. ל-Skyborn יש אחזקות ב-5 נכסים מניבים ובהקמה בגרמניה, צרפת וטאיוון וב-20 שנים האחרונות פיתחה כ-7,000 מגוואט של פרויקטים והיא נמנית על חברות היזום הגדולות והמנוסות בתחום. ניסיון עשיר זה הקנה לחברה דירוג כאחת מחברות הייזום הגדולות בתחום אנרגיית הרוח בים, כאשר בעולם קיים מספר מצומצם מאוד של גופים עם ניסיון דומה. החברה פועלת לפתח צבר פרויקטים של כ- 30,000 מגוואט ברחבי העולם. החברה פועלת ב-15 מדינות שונות באירופה ואסיה פסיפיק. השילוב של ניסיון צוות החברה ויכולותיה המוכחות בתחום אנרגיית הרוח בים, לצד הניסיון העשיר בהשקעות בנכסי מתחדשות של GIP, יתמכו בפיתוח של נכסים נוספים של אנרגיית רוח בים.

בנוסף, תצטרף מגדל להחזקה של GIP בפרויקט Bluepoint Wind, חוות רוח ימית בפיתוח, אשר צפויה לייצר 1.7 ג'יגה וואט של אנרגיה מתחדשת לכ-900 אלף בתים באזור ניו יורק. GIP מחזיקה את הפרויקט יחד עם חברת Ocean Winds כאשר שני הגופים מחזיקים 50-50 במיזם המשותף. המיזם המשותף זכה בפרויקט במכרז הראשון שהתקיים להתקנת חוות רוח ימיות באזור ניו יורק וניו ג'רזי. במכרז נמכרו הזכויות ב- 6 חלקות סה"כ, כחלק מהמטרה של מדינת ניו יורק לפתח 16.5 גיגה וואט של חוות רוח ימיות עד 2035.

תחום אנרגיית הרוח בים גדל בהיקף משמעותי בעשור האחרון, בעיקר באירופה, ועפ"י תחזיות חברות מחקר צפוי להמשיך ולצמוח בקצב אף מהיר יותר מאנרגיות מתחדשות אחרות, כאשר היקף הפרויקטים הפועלים בתחום צפוי לגדול מכ- 27 ג'יגה וואט (27,000 מגה וואט) בשנת 2021 וכ- 34 ג'יגה וואט כיום, לכ- 260 ג'יגה וואט עד לשנת 2035.

השוק נהנה ממספר מגמות חיוביות שיאיצו את קצב הפיתוח וההפעלה של פרויקטים חדשים, בהם תמיכה ממשלתית וציבורית הנובעת מיעדי הקמה של פרויקטים חדשים במטרה לצמצם את הפליטות ולשאוף ל-net zero. כך לדוגמא, בארה"ב, נמצא השוק בתחילת דרכו אך נהנה מפוטנציאל אדיר בהתאם ליעדי הממשלה להקמת 30,000 מגה וואט של פרויקטי רוח בים עד לשנת 2030.

בנוסף, ירידה מתמשכת בעלויות הקמת הפרויקטים בשל שיפורים טכנולוגיים ובפרט גידול בגודל הטורבינות, מאפשרת גם הגדלת היקף הייצור באותו תא שטח. עוד שואב התחום רוח גבית מהביקוש הגובר מצד חברות פרטיות לרכישת חשמל המיוצר מאנרגיית רוח בים ומטכנולוגיות חדשות שצפויות להגדיל את היקף ההזדמנויות להקמת פרויקטים, בהן floating foundations הצפויים לתרום למספר האתרים שזמינים להקמת פרויקטים ימים (אתרים יותר רחוקים מהיבשה, במים יותר עמוקים). גם שוק המימן הירוק מהווה הזדמנות עבור שוק ה- offshore, כאשר פרויקטים ימיים יכולים לייצר מימן בשעות שפל ולתרום לכלכליות הפרויקטים.

לתחום ה-Offshore wind מאפיינים המבדלים אותו מתחומים אחרים של אנרגיות מתחדשות ומגבילים את היכולת של חלק מהגורמים הפועלים בתחום האנרגיה המתחדשת לפעול בתחום. גורמים אלו כוללים בעיקר צורך בהון בהיקף גבוה הנדרש לפרויקטים בשל ההיקפים הגדולים של הפרויקטים, כך שהשקעה כוללת בפרויקט בודד עשויה להגיע למיליארדי דולרים, באמצעות הון וחוב; ידע מקצועי קונקרטי לאור מורכבות גבוהה יותר של הפרויקטים; Offshore wind הוא מרכיב חשוב בתמהיל האנרגיה המתחדשת ומספק מקור אנרגיה מבודל ממקורות יבשתיים. בידול זה יאפשר לערים חופיות, שרחוקות ממקור אספקת האנרגיה שלהן, להקים מקורות אנרגיה מתחדשות באזורים ימיים הקרובים לאוכלוסייה.

ארז מגדלי, מנהל חטיבת ההשקעות במגדל ביטוח, מסר: "אנחנו שמחים להמשיך ולהיות הגוף המוביל בישראל בהשקעות באנרגיות מתחדשות ולהגדיל את השקעותינו באופן משמעותי בתחום
ה- Offshore wind שהינו תחום מרתק ומתפתח, לאחר שפעלנו לאיתור השקעה מתאימה וייחודית.

השקעה זו מתווספת להשקעות שביצענו בעבר בתחום באמצעות הקרנות של קופנהאגן אשר חלק משמעותי מפעילותן הוא בתחום ה- Offshore wind. בנוסף, זו ההשקעה נוספת השנה שמבצעת מגדל לצד GIP, לצד השקעה קודמת בחברת הדאטה סנטרס CyrusOne באפריל השנה. נמשיך להגדיל ולגוון את השקעותינו בתחומי האנרגיה המתחדשת כך שיעמדו במדיניות ה- ESG החדשנית של החברה ומאידך יהוו הזדמנות להשאת ערך עבור ציבור החוסכים".

 

רוצה לשמוע יותר?

חיסכון קשת לפרט
נדרש למלא את כל שדות הטופס
רוצה לשמוע יותר?