דלג לתוכן

מחזקים את הפנסיה בעזרת כספי קרן השתלמות 

בואו נדבר על הכספים שלך בקרן ההשתלמות. המכשיר הפיננסי הזה נועד לתת לך פתרון השקעה לטווח קצר- בינוני, בטווח של 3 עד 6 שנים. אלא שבשנים האחרונות קיבלה קרן ההשתלמות "מעמד" חדש, ומהווה מרכיב משלים לחיסכון המיועד לפנסיה. למה?

הפניית כספי ההשתלמות

בגלל השחיקה הצפויה בפנסיה העתידית שלך, הנובעת מהעלייה בתוחלת החיים ומשפל ברמות הריבית. כפועל יוצא מכך, רבים מאוד כבר מבינים שהם חייבים הכנסה נוספת לשנים שלאחר גיל הפרישה מהעבודה. הכנסה נוספת שתסייע להם לשמור על רמת החיים אליה הורגלו ערב יציאתם לפנסיה. מכאן הגענו לצורך בהפניית כספי ההשתלמות שלך מכספים המיועדים לצריכה שוטפת לחיסכון נוסף המיועד לטווח ארוך.

לחישוב קצבת הפנסיה הצפוייה לך >

מודל השקעות תלוי גיל

אחת ההסדרות האחרונות בשוק הפנסיוני בישראל התייחסה לנושא שעליו אנו מדברים. כך, קופות גמל, קופות ביטוח וקרנות פנסיה החלו מינואר השנה להתאים באופן אוטומטי את תמהיל ההשקעות של הכספים במסלולי ברירת מחדל לפי גיל החוסך, ע"פ שלוש קבוצות גיל: בני 50 ומטה, בני 50 עד 60 ובני 60 ומעלה. משמעות ההסדרה: ככל שגילך יעלה כך תקטן רמת חשיפת כספי החיסכון הפנסיוני שלך לביצועי שוק ההון, במידה והם נמצאים במסלולי ברירת מחדל. כלומר, פחות חשיפה אשר תביא לפחות סיכון הכספים בעת ירידת שערים, בדגש על עמיתים הקרובים לגיל הפרישה.

מודל השקעות תלוי גיל גם בניהול כספי קרן ההשתלמות

מגדל השתלמות עשתה עוד צעד עבורך ובמקביל להפעלת מודל השקעות תלוי גיל בתוכניות הפנסיוניות, מאפשרת לך החברה לבחור בהפעלת אותו מודל גם בניהול כספי קרן ההשתלמות, באופן שיתאים את רמת סיכון הכספים לגילך. ניהול זה כולל "מנגנון שיוך אוטומטי" - לקביעת מסלול ההשקעות המתאים לכל עמית על פי גילו; ו"מנגנון העברה אוטומטי" - להעברת כספי החיסכון של העמית למסלול המתאים לגילו, עם הגיעו לקבוצת הגיל הבאה. כמו בפנסיה, גם בהשתלמות, בהבדל אחד: בפנסיה יועברו הכספים לניהול תלוי גיל באופן אוטומטי (אלא אם בחרת אחרת), בעוד שבמגדל השתלמות ניהול תלוי גיל של הכספים ניתן יהיה להיעשות ע"פ בחירתך בלבד ולא באופן אוטומטי.

האם בחירה זו כדאית לך?

לכל אחת ואחד בוודאי יש שיקולים שונים, אולם קודם-כל מגדל השתלמות מאפשרת לך יכולת בחירה רחבה יותר בנוגע לכספיך המושקעים בקרן ההשתלמות. בנוסף, קיים פה היבט שחשוב לתת עליו את הדעת: ההבנה שבעזרת ניהול תלוי גיל של כספי ההשתלמות יגדלו סיכוייך להגדיל את הכנסתך לאחר הפרישה מהעבודה ולממש את כל החלומות שתמיד חלמת עליהם. למשל, שדרוג הדירה, עזרה משמעותית לילדים ולנכדים, ועד לטיול מסביב לעולם. אפשר להמשיך ולהפליג בשאיפות וביעדים, אבל תחילה צריך ללכת על קרקע יציבה. להבטיח שכספי ההשתלמות יחזקו את הפנסיה שלך. כעמית במגדל השתלמות הבחירה במודל השקעות תלוי גיל היא בידיים שלך. כך גם הבחירה שלך האם להעביר למודל את כל הכספים המנוהלים תחת חשבונך או את חלקם. אחרי הכל, גם בביטוח פנסיוני טוב שמגדל מאחוריך.


האמור לעיל אינו ייעוץ פנסיוני ואין להסתמך על המידע כתחליף ליעוץ פנסיוני.