דלג לתוכן
מגדל מובילה את עולם ההשקעות החדש

מגדל מתחייבת להשקעות חברתיות

התיק הפנסיוני הגדול בישראל בהיקף של כ-230 מיליארד ש"ח ינוהל על-פי תפיסת ESG (אחריות חברתית)
מגדל ביטוח תזרים למעלה מ-3 מיליארד שקל בשנה להשקעותNet Positive ותצא מהשקעות שאינן תואמות אחריות חברתית בקצב של לפחות 10% בשנה.

מגדל ביטוח היא החברה הראשונה בארץ לאמץ מדיניות השקעה אחראית ESG (Environmental, Social and Governance) לניהול כלל תיק ההשקעות. במסגרת זו, מתחייבת החברה לניהול נכסים מתוך אחריות חברתית ותוך הסתכלות על תשואה מותאמת סיכון ארוכת טווח. המדיניות אותה מאמצת מגדל עולה בקנה אחד עם מגמות עולמיות אשר שמות דגש על סביבה, חברה וממשל תאגידי.

רן עוז, מנכ"ל מגדל ביטוח, אמר: "מגדל ביטוח מיישרת קו עם גופי ההשקעה המתקדמים והגדולים בעולם ומאמצת מדיניות של אחריות חברתית בהשקעות. מגדל תהיה הגוף הגדול והמשמעותי בישראל, שמאמץ מדיניות ברורה וחדה בנושא זה, מתוך הנחה שלגופים כמונו יש אחריות כלפי עתיד ילדינו ולא פחות חשוב, אחריות לשילוב ערכים במרכיב ההשקעות. אנו מאמינים כי מתקיימת קורלציה חיובית ואין סתירה בין חברות והנהלות המיישמות אחריות חברתית אל מול התשואה והביצועים שלהן".

המגמות העולמיות אותן מאמצת מגדל רואות בהשקעות אחראיות חברתית לא רק מחויבות כלפי החוסכים והעולם בו הם חיים, אלא גם ניהול סיכונים נכון יותר המכיר בכך שהשקעות שאינן אחראיות מהוות סיכון לתיק בטווח הארוך. במסגרת זו, תתבצע בחינה קפדנית של השקעות חדשות והשקעות עבר לאור פרמטרים של ESG וקיום דיאלוג עם הגופים בהם משקיעה החברה בכדי שיקפידו על מדיניות אחראית וישתפרו בתחום. זאת בניגוד לגישה הפשטנית בהשקעות אחראיות, הנוגעת לציונים, סינון וענישה.

מגדל מתחייבת להפניית למעלה מ-3 מיליארד שקל בשנה מהיקף התיק להשקעות Net Positive, קרי השקעות שלא רק שנמנעות מפגיעה בסביבה או בחברה אלא אף תורמות לשינוי חיובי, ועומדות כמובן בסטנדרטים הרגילים של תשואה מותאמת סיכון. במקביל, תבצע יציאה הדרגתית מהשקעות שאינן תואמות את המדיניות, בקצב של לפחות 10% בשנה. בהמשך אף מתכננת החברה להשיק מסלולי ESG ייעודיים.

השקעות ESG צוברות תאוצה משמעותית בשנים האחרונות. בשנת 2019, השקעות מוטות ESG במדינות מפותחות הסתכמו בכ-30.7 טריליון דולר וחברות שהיו לגביהן מחלוקות ESG, מחקו 534 מיליארד דולר משווין. קרנות נאמנות וקרנות סל המתמקדות בהשקעות אחראיות, גייסו במהלך 2019 כ- 21 מיליארד דולר, פי 5 מהסכום שגייסו בשנת 2018. להשקעות אחראיות גם השפעה ישירה על תשואות: מדד ESG S&P 500 הציג תשואה עודפת של למעלה מ-4.5% בשנת 2019.

אימוץ מדיניות ESG על-ידי חברות יכול להביא להפחתת הסיכון ארוך הטווח שלהן. לאורך השנים, חברות שלא נקטו במדיניות ESG ספגו הפסדי תשואה כבדים בעקבות התרחשויות הקשורות לנושא, כמו למשל חברת פולקסווגן שספגה הפסד של 25% בעקבות חשיפת סקנדל פליטת זיהום האוויר במנועי הדיזל; חברת Bausch Health (לשעבר Valeant Pharmaceuticals) שספגה הפסד של למעלה מ-70% לאחר שנחשף כי ניפחה מחירי תרופות; תאגיד BP שספג הפסד של 30% לאחר אסון אוניית הנפט הגדול בהיסטוריה ואחרים.

בהיבט הצרכני, קיימות מספר מגמות המשפיעות על השיח הציבורי כלפי חברות, כמו למשל מודעות גוברת לשיוויון חברתי ומגדרי; מודעות למיחזור ומעבר לשימוש בחומרים מתכלים או ממוחזרים כמו גם לאריזות הניתנות לשימוש חוזר אצל הלקוח וכן דרישה לשקיפות במידע, הבולטת במיוחד בתחום המזון, שכן גם אם המוצר מכיל רמה גבוהה של סוכר, שומן רווי, נתרן או צבעי מאכל, הציבור מבקש להיות מודע לכך ולקבל החלטה מושכלת.

כחלק מהמדיניות החדשה שגובשה, הודיעה החברה לאחרונה כי השקיעה מיליארד שקל בקרן הדנית Copenhagen Infrastructure Partners IV הפועלת בתחום האנרגיות המתחדשות. מגדל מהווה את אחד המשקיעים הגדולים בקרן, לצד קרנות הפנסיה הדניות ומשקיעים מוסדיים נוספים. מדובר בהשקעת המשך להשקעה ראשונה שביצעה מגדל בקרן בשנת 2017 בהיקף של כ- 600 מיליון שקל.

בנוסף, ביצעה מגדל השקעה ייחודית בקרןAMUNDI PLANET שהוקמה בשותפות בין גופים מוסדיים גדולים מרחבי העולם בהם מגדל ביטוח, במטרה לפתח את שוק האג"ח הירוקות במדינות מתעוררות. אג"ח אלו מיועדות להשקעה בפרויקטים מצמצמי זיהום ופליטות ובפרויקטים נוספים. סך ההשקעה של מגדל בקרן עומד על כ-200 מיליון שקל.

השקעות אלה מצטרפות לשורה של השקעות שביצעה החברה בשנים האחרונות במניות אנרגיות מתחדשות בסך כולל של כ- 3.2 מיליארד ש"ח ובכך מהווה החברה את הגוף המחזיק בהיקף הכולל הגדול ביותר של מניות ישראליות בתחום זה. החברה פועלת גם במימון של מקורות אנרגיה מתחדשת, בהם אנרגיה סולארית, רוח ואגירה שאובה בהיקף כולל של כ- 2 מיליארד ש"ח.