דלג לתוכן

ביטוח דירה שכורה: ראש שקט בתוך הבית

בין אם רווקים צעירים, סטודנטים או משפחות עם ילדים, בין אם לבד, עם שותפים, או עם המשפחה הגרעינית - יותר מ-2 מיליון אנשים שוכרים כיום דירות במדינת ישראל. שוכרים אלו חשופים מדי יום לנזקים שעלולים להיגרם לדירה ולרכוש שלהם לרבות על ידי צד שלישי, דבר שעלול לגרור אותם להוצאות רבות ובלתי צפויות על דירה שכלל לא בבעלותם.

בהקשר זה חשוב לדעת שעל פי חוק שכירות הוגנת שחוקק בשנת 2017, המשכיר, שהוא בעל הנכס, חייב לבטח את הדירה בביטוח צד ג', ולא השוכר, אך יחד עם זאת, וזה אבל גדול מאוד - העובדה שבעל הבית שלכם ביטח עצמו ואת דירתו בביטוח צד ג', לא מכסה אתכם כשוכרי הדירה, מפני נזק שיגרם לצד ג' עקב רשלנות שלכם כשוכרים הדירה. בנוסף יכול להיות מצב שבו חברת הביטוח של המשכיר עלולה לתבוע גם אתכם כשוכרים על הנזק שלכאורה נגרם לדירה עקב רשלנותכם. המצב המתואר נקרא "שיבוב", בו למעשה חברת הביטוח תובעת בשם המבוטח שלה, במקרה זה בעל הדירה , את מי שלטענתה אחראי לנזק שנגרם.

כך למשל, אם אחד הדיירים בדירה שאתם שוכרים, ואולי אף אתם, שכחתם טוסטר או תנור דלוקים, ובעקבות זאת אירעה שריפה שגרמה לנזק רב למבנה הדירה, אזיי במקרה זה חברת הביטוח של המשכיר אמורה לפצות אותו בעלות הנזק, אולם, מנגד, תשקול לתבוע אתכם בתביעת שיבוב בכדי שתפצו אותה על הנזקים שנגרמו למבנה עקב רשלנותכם.
עפ"י נתונים שנאספו בשנים האחרונות, בישראל הוגשו אלפי תביעות שיבוב נגד שוכרי דירות, דבר המצביע שהשוכרים עלולים למצוא עצמם חשופים לתביעות שיבוב בסכומים גבוהים מאוד, שלא תמיד מצויים ברשותם.

מצב לא נעים זה יכול להימנע בקלות ע"י כמה פעולות פשוטות שכדאי שכל שוכר דירה יישם, על מנת להגן על עצמו מפני תביעות לא צפויות של חברות הביטוח כנגדו:
1. לשוכרי דירות מומלץ לרכוש ביטוח מבנה המספק כיסוי על נזק שעלום להיגרם לבית כתוצאה מרשלנותם.
2. לפני חתימה על חוזה השכירות, מומלץ לבדוק אם המשכיר עשה ביטוח צד ג' ולבקש ממנו לרשום גם אתכם, השוכרים, בפוליסה. אפשרות נוספת היא להכניס לפוליסה זו סעיף הנקרא "אי שיבוב כנגד השוכר". סעיף זה צריך להיות על שמכם ומשמעותו הוא ויתור על שיבוב עתידי כנגדכם, דבר שיגן עליכם מפני תביעות מחברת הביטוח.
3. והיה ומשכיר הדירה שלכם לא רכש ביטוח צד ג' מסיבותיו שלו - עדיין לכם מומלץ מאוד לעשות זאת ולחסוך כאבי ראש מיותרים.

למה כ"כ חשוב לבטח דירה השכורה בביטוח תכולה?
סוגייה חשובה לא פחות הוא ביטוח תכולה גם לדירה שכורה. יש לא מעט שוכרים שמזלזלים בעניין הזה, אם בשל תחושת הזמניות במגורים בבית שכור, בין אם הם צעירים ופחות מודעים. אולם חשוב לדעת שתכולת הבית שלכם הוא רכושכם אותו רכשתם בכסף רב לאורך השנים. אם חלילה תכולת הבית שלכם תיפגע בעקבות שריפה או הצפה בבית, למשל, הרי שבעל הבית לא יהיה מחויב לממן את עלויות הנזק, ואתם עלולים להיגרר להוצאות בלתי צפויות ברכישת רכוש חדש במקום הפריטים שניזוקו. ביטוח תכולת דירה עונה בדיוק על הבעיה הזו, ומספק לכם כיסוי ביטוחי נרחב על כל תכולת הבית והרכוש לכם, לרבות חפצים יקרי ערך, כמו תכשיטים או ציוד אלקטרוני יקרים במיוחד.


כמובן, שלצד אלו, קיימים גם כיסויים ביטוחיים נוספים, כמו ביטוח עבור נזקי מים ,נזקי טבע ורעידות אדמה, אך לרוב בעל הדירה הוא שרוכש אותם.
המידע האמור הוא מידע כללי בלבד ולא ישמש לקביעת החובות והזכויות עפ"י תנאי הפוליסה או ככלי לפרשנות.
התנאים המחייבים הם תנאי הפוליסה בלבד ובכל מקרה של סתירה בין עלון זה לבינם, יגברו תנאי הפוליסה. לחברה הזכות לעדכן את
התעריפים המופיעים בעלון לפי שיקול דעתה הבלעדי, בכל עת. האמור בעלון זה אינו תחליף לייעוץ המתחשב בצרכים המיוחדים של כל אדם.

 

אני רוצה להצטרף

ביטוח דירה
נדרש למלא את כל שדות הטופס