דלג לתוכן
ביטוח אופניים חשמליים

רכיבה בטוחה על אופניים חשמליים - המדריך השלם

בשנים האחרונות הולך וגובר השימוש באופניים חשמליים כאמצעי תחבורה חלופי, והם נחשבים בעיני רוכבים רבים כבעלי יתרונות לא מבוטלים. הם מסייעים להפחתת כמות זיהום האוויר, מציעים פתרון זול ויעיל לבעיות חנייה במרכזי הערים הגדולות ומאפשרים להתנייע ממקום למקום.

יחד עם זאת, אופניים חשמליים מוגדרים בחוק ככלי רכב עם מנוע עזר חשמלי, וככאלו, על הרוכבים בהם להקפיד למלא אחר כללי הבטיחות ולשמור באופן מקיף על תקנות החוק.

מה צריך לעשות לפני הרכישה?

ההקפדה על כללי הבטיחות בכל הקשור לרכיבה בטוחה באופניים חשמליים, מתחילה עוד בשלב הרכישה. ראשית, חשוב לוודא כי האופניים עומדים בתקן, וכי הם כוללים סימון רשמי עם הכיתוב "אופניים עם מנוע עזר", וכן שלט שיוצב על שלדת האופניים ועליו יצויין שם הדגם והיצרן, ארץ הייצור, שם היבואן וכתובתו. החוק מחייב לאבזר את האופניים בכמה אביזרי בטיחות, ולכן, כדאי לוודא בעת הרכישה שהצטיידתם גם בקסדה תקנית, בצופר או פעמון, פנס קדמי עם תאורה לבנה, פנס אחורי עם תאורה אדומה, מחזיר אור אחורי ומחזירי אור צהובים על הדוושות.

מה צריך לעשות לפני הנסיעה הראשונה?

התנסות ראשונה ברכיבה באופניים חשמליים חייבת להיעשות בהדרגה ובזהירות, בשלב הראשון לא בכביש סואן, אלא בשבילי אופניים ייעודיים. כשמדובר באוכלוסיית רוכבים גדולה של בני נוער בני 16, להורים מומלץ להכיר לילדיהם את הסביבה התעבורתית בה הם מרבים לרכוב, להסביר על משמעות התמרורים וללמד אותם סימני דרך שונים. בנוסף, מומלץ לתרגל עם הרוכבים הצעירים מסלול בטוח לרכיבה, בעיקר כזה שהם רוכבים בו כבדרך שגרה - אל ומבית ספר, בתים של חברים או משפחה קרובה ועוד.

רכיבה בטוחה על אופניים חשמליים

חשוב לעקוב אחר השליטה של הרוכבים באופניים והאם הם יודעים להשתמש כראוי באביזרי הבטיחות השונים, לרבות בקסדה מצילה חיים, אותה יש לחבוש בכל רכיבה - קצרה או ארוכה, ללא יוצא מהכלל, מפני שגם מעידה הכי קטנה על הכביש עלולה לגרום לחבלות ראש קשות. בנוסף לכל אלו, חשוב לזכור כי את הסוללה של האופניים החשמליים יש להטעין במקום יבש ומאוורר ולא ליד מקור חום או בקרבת חומרים דליקים. אם מתגלה באופניים תקלה חשמלית - יש להפסיק את הרכיבה באופן מיידי ולפנות לספק לטיפול בבעיה. כך או כך, יש להימנע ממגע של הסוללה עם מים, דבר העלול לגרום לקצר חשמלי במנוע.

בעת הרכיבה

בעת הרכיבה יש להקפיד הקפדה יתרה ששתי הידיים יונחו על הכידון. בנוסף, כדי למנוע הסחות דעת, רצוי שלא להשתמש כלל בטלפונים ניידים, ואם כבר - אזיי רק באמצעות אוזנייה או דיבורית. חשוב לזכור שחל איסור בחוק לרכוב על מדרכה, אלא רק בשבילי אופניים ייעודיים, או בכביש, תוך היצמדות לצידה הימני של שפת הכביש. בימים גשומים ורטובים במיוחד - רצוי להימנע לחלוטין מרכיבה, ואם בכל זאת חייבים לנסוע, אז להקפיד על מהירות נסיעה איטית וזהירה, למניעת החלקות ונפילות.

תחזוקת האופניים

לפני הרכיבה יש לוודא שהאופניים תקינים לשימוש, דבר שחשוב מאוד לנסיעה בטוחה ולמניעת פגיעה ברוכב ובאנשים נוספים.
לכן, בטרם היציאה לדרך וודאו כי הסוללה טעונה דיה, יש מספיק אוויר בצמיגים, המושב והכידון מותאמים לגודל הרוכב,
ואם יש צורך - לחזק את הברגים והחיבורים, לבדוק שהבלמים עובדים כראוי ושהשרשרת לא רופפת. יש לוודא שהפנס אינו מסנוור וכי הוא מכוון כך שהאור נראה למרחק של 150 מטר. על מחזיר האור האחורי להיות בגובה של 40 סנטימטר מגובה הקרקע.