דלג לתוכן
ביטוח אופניים חשמליים

חוק אופניים חשמליים

מהן הגבלות הגיל והמהירות, איפה מותר לרכוב, האם צריך קסדה ואביזרי בטיחות נוספים, ואילו קנסות צפויים למפירים את התקנות. הכנו עבורכם מדריך מלא על כל מה שרציתם לדעת על חוק האופניים החשמליים.

חוק אופניים חשמליים

ב-26 בספטמבר 2014 נכנסו לתוקפן שורה של תקנות המסדירות את השימוש באופניים חשמליים (אופניים עם מנוע עזר חשמלי), לאחר שעברו אישור של ועדת הכלכלה של הכנסת. במרץ 2016 נערך עדכון לתקנות, וכיום, אמצע שנת 2018, ולאור מספר לא מבוטל של תאונות דרכים קטלניות שנגרמו עקב השימוש באופניים חשמליים, ועדות הכנסת ומשרד התחבורה - דנים בהרחבת המגבלות והסנקציות שיחולו על הרוכבים.
רוכבים באופניים חשמליים מחוייבים לציית לכל חוקי התנועה המוכרים מכלי רכב, ולהקפיד ליישם את התקנות רגע לפני שעולים על הכביש.

תקנות

מה אומר החוק?
בשנים האחרונות נערכו מספר תיקוני חקיקה משמעותיים בנושא רכיבה על אופניים וקורקינטים חשמליים, להלן עיקרי הדברים:
1 . רכיבה מותרת רק מגיל 16.
2 . חובה לחבוש קסדה בכל רכיבה.
3 . אם יש שביל אופניים חובה לרכוב בשביל, אם אין שביל רוכבים בכביש.
4 . בכל מקרה אסורה הרכיבה על המדרכה.
5 . המהירות המקסימלית של האופניים היא 25 קמ"ש (בשימוש במנוע).
6 . הכלים חייבים לעמוד בתקן הייעודי ויסומנו באופן המוכיח זאת.
7 . אסורה הרכבה על קורקינט חשמלי.
8 . על אופניים חשמליים מותר להרכיב ילד עד גיל 8 בתנאי שהוא יושב במושב ייעודי והאופניים מותאמים להרכבה.
9. אביזרי בטיחות: עפ"י התקנות, כל אופניים חשמליים צריכים להיות מאובזרים בכמה אביזרי בטיחות חיוניים, בהם: מחזיר אור אחורי ומחזירי אור צהובים על הדוושות, פעמון (או צופר), פנס קדמי עם תאורה לבנה, פנס אחורי עם תאורה אדומה. בנוסף, חלה חובה שעל האופניים יוטבע סימון רשמי עם הכיתוב "אופניים עם מנוע עזר" וכן יצויינו שם הדגם והיצרן, כתובתו, ארץ הייצור, שם היבואן וכתובתו. את הסימון יש לתלות על שלדת הכלי במקום גלוי ובולט.

מהתאריך - 1.7.2019 ייכנסו לתוקף 2 תקנות חשובות בנושא:
1 . איסור רכיבה למי שאין בידו רישיון נהיגה/עבר מבחן תיאוריה רגיל או בחינה ייעודית לרכיבה על כלי חשמלי.
2 . חובת סימון הקסדה במחזיר אור.

אכיפה

על-פי תקנות התעבורה, שוטרים או פקחים עירוניים שעברו קורס ייחודי בנושא, רשאים לרשום דוחות לרוכבי אופניים שיעברו על החוקים ולהוציא את האוויר והשסתומים מהגלגלים בכדי למנוע מהרוכב להמשיך לרכוב באופן לא תקין. בנוסף פקחים מורשים להחרים את האופניים ולעכב את הרוכב עד להגעת שוטר לזירה.

בנוסף, על רוכב שהפר את החוק ניתן להטיל את הקנסות הבאים: 

  • רכיבה על אופניים חשמליים לא תקניים - קנס של 1,000.
  • רכיבה מתחת לגיל 16 - קנס של 1,000.
  • רכיבה על מדרכה או שלא בצד הימני של הכביש - קנס של 250 ₪.
  • כניסה לצומת באור אדום - קנס של 1,500 ₪.
  • רכיבה תוך שימוש בטלפון נייד - קנס של 1,000 ₪.
  • הרכבת נוסע בניגוד לתקנות - קנס בגובה 250-100 ש"ח.

חשוב להדגיש, כי לאור ריבוי המקרים הטרגיים שהתרחשו לאחרונה בהם היו מעורבים רוכבי אופניים חשמליים, בכוונת הממשלה להחמיר את הסנקציות, להגדיל את גובה הקנס ולהרחיב את ההגבלות החלות כיום על הרוכבים.

האם צריך ביטוח?

כיום החוק אינו מחייב רוכבי אופניים, רגילים או חשמליים, בביטוח כלשהו, אך יחד עם זאת, לאור ריבוי הפגיעות הקשות שעלולות להיגרם הן לרוכב עצמו, והן להולכי רגל או רוכבים אחרים - ובמיוחד כשמדובר ברוכבים שגילם צעיר למדי ובסיכון לתביעות נזיקין - מומלץ לשקול לבטח אתכם ואת ילדיכם בביטוח אופניים חשמליים שיספק את הכיסוי והמקיף ביותר, על כל מקרה שלא יבוא.