חוק אופניים חשמליים - כל מה שחשוב לדעת 

מהן הגבלות הגיל והמהירות, איפה מותר לרכוב, האם צריך קסדה ואביזרי בטיחות נוספים, ואילו קנסות צפויים למפירים את התקנות. הכנו עבורכם מדריך מלא על כל מה שרציתם לדעת על חוק האופניים החשמליים. 

 

ב-26 בספטמבר 2014 נכנסו לתוקפן שורה של תקנות המסדירות את השימוש באופניים חשמליים (אופניים עם מנוע עזר חשמלי), לאחר שעברו אישור של ועדת הכלכלה של הכנסת. במרץ 2016 נערך עדכון לתקנות, וכיום, אמצע שנת 2018, ולאור מספר לא מבוטל של תאונות דרכים קטלניות שנגרמו עקב השימוש באופניים חשמליים, ועדות הכנסת ומשרד התחבורה – דנים בהרחבת המגבלות והסנקציות שיחולו על הרוכבים.
רוכבים באופניים חשמליים מחוייבים לציית לכל חוקי התנועה המוכרים מכלי רכב, ולהקפיד ליישם את התקנות רגע לפני שעולים על הכביש.

למידע אודות מגדל ביטוח אופניים חשמליים >>


תקנות
אייקון הגבלות גיל: באופניים חשמליים ניתן לרכוב החל מגיל 16 בלבד, וזאת בהתאם לעדכון לתקנות המעודכנות לשנת 2016, שהרי עד אליהן התאפשרה הרכיבה מגיל 14.
אייקון היכן מותר לרכוב?: עפ"י התקנות, חל איסור מוחלט לרכוב עם אופניים חשמליים על מדרכות. האיזור בו קיים שביל אופניים ייעודי - הרכיבה חייבת להתבצע בו. בהיעדר שביל דיווש ייעודי, תתאפשר הרכיבה באופניים החשמליים בכביש, תוך הקפדה על היצמדות לצידה הימני של שפת הכביש
אייקון חבישת קסדה: החובה להשתמש בקסדה בעת רכיבה באופניים חשמליים חלה על רוכבים בגילאי 16-18, כשנכון להיום, מגיל 18 ומעלה חובת חבישת הקסדה חלה רק ברכיבה בדרכים לא עירוניות. יחד עם זאת, על מנת לשמור על זהירות מירבית, ההמלצה הגורפת היא לחבוש קסדה בכל מצב ובכל גיל, גם אם הדבר אינו מחוייב בחוק
אייקון מהירות והרכבה: אופניים חשמליים מוגדרים בתקנות כ"אופניים עם מנוע עזר חשמלי". בהתאם לתקינה האירופית, הרוכבים רשאים לרכוב במהירות שלא עולה על 25 קמ"ש, כאשר על הרוכבים להצטייד באופניים בעלי הספק של עד 250 וואט בלבד, וכן שיכללו מנגנון העוצר את פעולת המנוע באופן אוטומטי כאשר מהירות הרכיבה עוברת את 25 הקמ"ש המותרים. בנוסף, חל איסור חמור להרכיב אדם נוסף על האופניים החשמליים.
אייקון אביזרי בטיחות: עפ"י התקנות, כל אופניים חשמליים צריכים להיות מאובזרים בכמה אביזרי בטיחות חיוניים, בהם: מחזיר אור אחורי ומחזירי אור צהובים על הדוושות, פעמון (או צופר), פנס קדמי עם תאורה לבנה, פנס אחורי עם תאורה אדומה. בנוסף, חלה חובה שעל האופניים יוטבע סימון רשמי עם הכיתוב "אופניים עם מנוע עזר" וכן יצויינו שם הדגם והיצרן, כתובתו, ארץ הייצור, שם היבואן וכתובתו. את הסימון יש לתלות על שלדת הכלי במקום גלוי ובולט.

אכיפה
על-פי תקנות התעבורה, שוטרים או פקחים עירוניים שעברו קורס ייחודי בנושא, רשאים לרשום דוחות לרוכבי אופניים שיעברו על החוקים ולהוציא את האוויר והשסתומים מהגלגלים בכדי למנוע מהרוכב להמשיך לרכוב באופן לא תקין. בנוסף פקחים מורשים להחרים את האופניים ולעכב את הרוכב עד להגעת שוטר לזירה.

בנוסף, על רוכב שהפר את החוק ניתן להטיל את הקנסות הבאים:
אייקון רכיבה על אופניים חשמליים לא תקניים - קנס של 1,000 ש"ח
אייקון רכיבה מתחת לגיל 16 - קנס של 1,000 ש"ח
אייקון רכיבה על מדרכה או שלא בצד הימני של הכביש - קנס של 250 ש"ח
אייקון כניסה לצומת באור אדום - קנס של 1,500 ש"ח
אייקון רכיבה תוך שימוש בטלפון נייד - קנס של 1,000 ש"ח
אייקון הרכבת נוסע בניגוד לתקנות - קנס בגובה 250-100 ש"ח

חשוב להדגיש, כי לאור ריבוי המקרים הטרגיים שהתרחשו לאחרונה בהם היו מעורבים רוכבי אופניים חשמליים, בכוונת הממשלה להחמיר את הסנקציות, להגדיל את גובה הקנס ולהרחיב את ההגבלות החלות כיום על הרוכבים.

האם צריך ביטוח?
כיום החוק אינו מחייב רוכבי אופניים, רגילים או חשמליים, בביטוח כלשהו, אך יחד עם זאת, לאור ריבוי הפגיעות הקשות שעלולות להיגרם הן לרוכב עצמו, והן להולכי רגל או רוכבים אחרים - ובמיוחד כשמדובר ברוכבים שגילם צעיר למדי ובסיכון לתביעות נזיקין - מומלץ לשקול לבטח אתכם ואת ילדיכם בביטוח אופניים חשמליים שיספק את הכיסוי והמקיף ביותר, על כל מקרה שלא יבוא.


למידע אודות מגדל ביטוח אופניים חשמליים >>
קבלת הצעה
שם מלא
תעודת זהות
טלפון נייד
דוא"ל
*כל השדות הינם שדות חובה
 מגדל חברה לביטוח בע"מ
הודעת מערכת סגור חלון

הודעת מערכת

הודעת שגיאה סגור חלון
 
סגור חלון
אנא המתן.
טוען
סגור חלון